Ostatnia aktualizacja:

Efekty zażywania marihuany

Janek

Marihuana jest zbiorem najróżniejszych substancji chemicznych, o różnorodnym oddziaływaniu na ludzki organizm. Otrzymuje się ją z konopi indyjskich, które hoduje się na dwa sposoby: w zamkniętych pomieszczeniach lub na polach. Marihuana ma postać suszu, który zawiera suszone kwiatostany żeńskich roślin. W kwiatostanach i niektórych liściach znajdują się substancje psychoaktywne. Najbardziej znana i najsilniejsza, to THC – tetrahydrokannabinol.

Substancja ta wywołuje efekty w postaci zmian nastroju. Chodzi przede wszystkim o wesołość, euforię, intensywne doznania zmysłowe i ochotę do działania. W zależności od odmiany, marihuana daje efekty w postaci relaksu, rozleniwienia, błogości i rozprężenia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów marihuany, a także mieszanek. Nieco inne efekty działania obserwuje się w przypadku marihuany leczniczej. Ma ona postać tabletek lub oleju z niską zawartością THC. Marihuana lecznicza obniża ciśnienie w gałce ocznej. Ponadto łagodzi sztywność, bóle i napięcie mięśni u chorych na stwardnienie rozsiane. Doskonale radzi sobie także z padaczką lekooporną.

Działanie marihuany na organizm

Marihuanę przyjmuje się pod kilkoma postaciami. Susz z kwiatów i liści konopi indyjskich pali się w szklanej lufce lub w skrętach zwanych też jointami. Użytkownicy marihuany mogą też spożywać haszysz. Wyrabia się go z żywicy zbieranej z kwiatów niektórych odmian konopi. Polskie prawo zakazuje hodowli, sprzedaży i używania jakiejkolwiek odmiany konopi. Bezpośrednio po zażyciu marihuany lub haszyszu, wzrasta ciśnienie krwi i przyspiesza tętno. U niektórych palaczy występuje też wysuszenie śluzówek w jamie ustnej. Mogą również wystąpić ataki kaszlu. Bezpośrednim skutkiem zażywania marihuany może być również zapalenie spojówek, przekrwienie gałek ocznych i obrzęk powiek. Mogą się także pojawić bóle i zawroty głowy, poty i nadmierny apetyt. Użytkownicy marihuany odczuwają dotkliwy głód. Po wypaleniu skręta lub spożyciu porcji haszyszu mogą pojawić się zaburzenia koordynacji ruchów. Palenie dużych ilości popularnej trawki może powodować kłopoty z koncentracją uwagi i pamięcią. Bezpośrednio po spożyciu, z ust wydobywa się słodkawa woń. Ten sam zapach wyczuwa się z włosów.